Kefir Nedir?
Kefir, kefir kültürü(kefir danesi) ile fermente edilmiş, bir çok sağlıklı probiyotik, vitamin ve mineral gibi öğeleri barındıran bir süt ürünüdür. Hafif ekşimsi ve ferahlatıcı tadı ile rahatlıkla içilebilir, içildiğinde ferahlık verir. Kıvam bakımından ayrana kimyasal özellikleri ile de yoğurda benzer.
Kefirin kökeni Kafkasya’da ve Orta Asya’da yaşayan Eski Türklere kadar dayanmaktadır. Keşfedilişi hakkında, varsayımlara dayalı birçok hikaye olsa da en kabul edilir olanı şöyledir:
 
Göçebe Türkler, keçi sütünü tulumlarda taşıyarak, uzun göçler sırasında sütü burada bekletirler. Bu uzun süreç sonunda süt, süt halinden çıkarak, yoğun kıvamlı, hafif ekşimsi, lezzetli bir içecek haline dönüşür. Tulum içerisinde var olan kefire dönüşmüş sütü tüketip, içerisine tekrar süt ekleyerek, farkında olmadan sürekli olarak kefir üretirler. Bu sayede insan sağlığını korumak ve sağlığımızın devamlılığını sağlamak açısından çok önemli bir gıda olan kefirin nesilden nesile, Türklerden farklı ülkelere yayılması sağlanır. İşte bu tulum içerisinde oluşan ve kefiran yapı içerisinde koloni olarak bulunan mikroorganizmalar, kefir tanesi olarak adlandırılır. Kefir taneleri sarımtırak renkte olup, çapları 1,2 mm ile 3,6 mm arasında değişmektedir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR